Matka Boża, maj i przydrożne kapliczki

,,Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone.
Chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki”….

Miesiąc maj w polskiej tradycji od wieków poświęcony był Matce Boskiej. Jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej.
Sześć lat temu Akcja Katolicka w Sękowej postanowiła podtrzymać piękną tradycję odprawiania ,,Majówki” przy kapliczce w Siarach, która jak wspominają starsi mieszkańcy została wybudowana jako wotum dziękczynienia za ocalenie i szczęśliwy powrót z I wojny światowej. Codziennie o godz. 19.30 przez cały miesiąc maj przy kapliczce gromadzili się członkowie Akcji Katolickiej, starsi i młodsi okoliczni mieszkańcy, aby poprzez odśpiewanie Litanii Loretańskiej, odmówienie różańca w intencji pogłębienia wiary, nadziei i miłości oraz odśpiewanie pięknych pieśni maryjnych oddać cześć Matce Bożej.

Urokliwe miejsce przy zachodzącym słońcu, śpiew ptaków, w dole szum rzeki powodują, że tutaj szczególnie można powierzyć Maryi wszystkie swoje radości i smutki, a także wrócić pamięcią do naszych przodków, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny.
Nie zapomnijmy o naszych pięknych tradycjach modlitewnych, o przodkach którzy budowali tę kapliczkę, przy której także kształtowało się życie religijne.
Nie bójmy się wyjść razem z sąsiadami, aby tutaj dać wyraz naszej wiary. Dbajmy o to miejsce i ożywiajmy je.

Prezes Akcji Katolickiej - Janusz Bryg

PS

Kapliczka została zbudowana nad skarpą wznoszącą się nad potokiem Siarka. Podstawa ma kształt kwadratu o boku 2,95 m x 2,95 m. Zbudowana z kamieni, zewnątrz i wewnątrz pokryto ściany tynkiem. Grubość ścian wynosi około 60 centymetrów. Strop wewnętrzny wykonano z desek. Wysokość wewnątrz ok. 2 m. Dach trójpołaciowy, kryty gontem. Gontem pokryty został też wydatny okap, od frontu kalenicę dachu zwieńcza metalowy łaciński krzyżyk. Całość około 3 m wysokości. Drzwi drewniane, z boku małe okienko o wymiarach 43 cm x 30 cm, lekko rozszerzające się do środka. Nad otworem wejściowym płytka wnęka, w której obrazek z Chrystusem. Wewnątrz na małym ołtarzu krzyż drewniany z postacią Ukrzyżowanego, wykonany przez ludowego artystę. Kapliczka została odnowiona w 2010 r. i znajduje sie na liście zabytków kultury.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Wróć do newsów